Notowania

 

7. Ile trwa wprowadzenie obligacji na Catalyst?

7. Ile trwa wprowadzenie obligacji na Catalyst?

Wprowadzenie obligacji na Catalyst nie jest procedurą czasochłonną. W praktyce, zwykle prace przygotowawcze, czyli analizy, uzgodnienie wielkości zadłużenia z komisjami rady, uzyskanie opinii RIO, zajmują więcej czasu niż sama procedura uzyskania autoryzacji lub zgody GPW na wprowadzenie obligacji do obrotu.


Pierwszy etap – prace przygotowawcze – w każdej jednostce będą wyglądały inaczej, na przykład ze względu na różny stopień poparcia radnych dla danego projektu.


Kolejny etap procedury – plasowanie emisji – też będzie uzależniony od konkretnego przypadku. Jeżeli mówimy o emisji obligacji komunalnych, obejmowanej przez jeden bank, to wybór banku i podpisanie z nim umowy emisyjnej zajmuje zwykle od 2 do 4 tygodni. Środki z emisji emitent ma tu do dyspozycji już po podpisaniu umowy z bankiem.


Procedura przed KDPW nie przekracza 2 tygodni. Po uzyskaniu kodów dla obligacji, procedura przed Giełdą, zmierzająca do uzyskania zgody Zarządu GPW na wprowadzenie do obrotu zajmuje około tygodnia. Zwykle na kilka dni później wyznaczona jest data debiutu na Catalyst.


Nieco inaczej wygląda procedura z ofertą publiczną, choć czas, jaki zajmie może być niewiele dłuższy. W takim przypadku nie dokonuje się wyboru banku jako nabywcy, ale niezbędny będzie wybór biura maklerskiego jako oferującego. Sprzedaż odbędzie się w trybie publicznej subskrypcji.


W przebiegu całej procedury emitentowi może pomóc doradca zewnętrzny. Na Catalyst nie ma obowiązku korzystania z Autoryzowanego Doradcy, tak jak na rynku NewConnect, ale w zakresie ASO Giełda udzieliła kilkudziesięciu podmiotom zezwolenia na pełnienie takiej funkcji. Lista Autoryzowanych Doradców opublikowana jest na stronie www.gpwcatalyst.pl. Doświadczenie doradców działających na Catalyst potencjalny emitent może najprościej ustalić przeglądając dokumenty informacyjne lub raporty o emitencie już wprowadzonych emisji (na stronie www.gpwcatalyst.pl w zakładce „Dokumenty emitentów”).
 

Data: 2017-05-29
  Firmy Samorządy
Liczba serii 420 63
Wartość emisji 65,13 3,57

Najaktywniejsze papiery

Data sesji: 2017-05-29
Nazwa Kurs
(%)
Wartość obrotu
(tys zł)
GHE0320 100,0100 505,0400
KRU0521 101,0400 305,3200
MBK1223 101,4000 206,4000